Чому ці 4 види велетенських динозаврів мали такі крихітні лапки?

Тиранозавр рекс добре відомий своєю квадратною головою, гострими зубами та маленькими передніми лапками. Але чому у тірекса такі крихітні лапки і для чого вони їх використовували? Експерти десятиліттями висували різні гіпотези. Деякі вважали, що крихітні і на перший погляд непотрібні відростки, можливо, були занадто малі, щоб до чогось дотягнутися, але могли використовуватися для того, щоб уразити супротивника у ближньому бою.

Інші вважають, що крихітні лапки використовувалися, щоб триматися за партнера під час шлюбних ритуалів або привертати увагу потенційної партнерки, під час соціальної взаємодії або щоб піднятися з землі, якщо їх перекинули. Одна дослідницька група навіть вважає, що тірекс міг віджимати лежачи близько 180 кілограмів.

Але існували й інші види динозаврів, що мали мали лапки навіть менші, ніж у тиранозавра. Дослідники вважають, що ці маленькі передпліччя були еволюційною «луною» або наслідком розвитку дуже великих голів.

1. Meraxes gigas

Зображення: Jorge Gonzalez
Зображення: Jorge Gonzalez

У 2012 році палеонтологи знайшли скам’янілі рештки Meraxes gigas в Патагонії. Як і тиранозавр рекс (хоча і тісно не пов’язаний з ним), цей динозавр був м’ясоїдом, мав велику голову та маленькі передні лапки. Після того, як були знайдені нові скам’янілості цього виду, вчені припустили, що передні лапки зменшилися через те, що в ході еволюції у цього виду розвинулася велика голова.

Гігантська голова давала б перевагу при полюванні на здобич. M. gigas важив близько чотирьох тон і мав довжину одинадцяти метрів.

2. Carcharodontosaurus

Зображення: Ton Bangkeaw/Shutterstock
Зображення: Ton Bangkeaw/Shutterstock

Кархародонтозавр також був гігантським хижим динозавром з великою головою та крихітними передніми лапками. Він мав 15-сантиметрові зубчасті зуби, схожі на акулячі (за що і отримав свою назву), які швидше за все використовувалися, щоб здирати плоть зі здобичі.

Як і тиранозавр і мераксес, гігантський кархародонтозавр мав малі лапки через великий череп. Великий теропод крейдяного періоду кочував по територіях, які зараз є північною частиною Африки. Череп цього лютого хижака вважається найдовшим із усіх знайдених і сягає у довжину півтора метри.

3. Carnotaurus sastrei

Зображення: Lida Xing and Yi Liu
Зображення: Lida Xing and Yi Liu

Будучи унікальним типом динозаврів із родини абелізаврових, карнотавр мав навіть менші передпліччя, ніж у тиранозавра. Вперше знайдені в Патагонії в 1985 році динозаври з цієї родини були відомі своїми крихітними ріжками над очима.

Але свої маленькі передні лапки карнотавр компенсував своїми ногами. Окрім рогів і крихітних лапок, він також був швидким спринтером. Можливо, це був найшвидший із тероподів з великим тілом. Адаптоване до швидкого бігу тіло, можливо, допомогало динозаврам уникати більших хижаків, таких як Giganotosaurus carolinii. Швидкі ноги карнотавра також допомагали ловити меншу здобич.

Експерти вважають, що такі крихітні передні лапки були рудиментами, оскільки динозаври в ході еволюції стали менше користуватися ними.

4. Guemesia ochoai

Guemesia ochaoi можливо виглядала, як карнотавр (Зображення: Fred Wierum, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)
Guemesia ochaoi можливо виглядала, як карнотавр (Зображення: Fred Wierum, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Як і карнотавр, гуемезія охоаі належить до абелізаврових і є найменшим видом у родині. За майже повним черепом, знайденим на північному заході Аргентини, палеонтологи встановили, що цей вид існував як раз перед вимиранням динозаврів. Гуемезія могла мати майже редуковані передні лапки, якими вона майже не користувалася, як і карнотавр.


Джерело: discovermagazine.com
Переклад: Kurai, спеціально для телеграм-каналу “Наукпоп українською
На ілюстрації до статті: Скелет тиранозавра Сью в Музеї природної історії ім. Філда, м. Чикаго (Зображення: EQRoy/Shutterstock)

Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.