NASA офіційно завершило місію Ingenuity

Марсіанський гелікоптер Ingenuity перевершив усі сподівання NASA, здійснивши набагато більше перельотів, ніж планувалося з самого початку. Але, на жаль, його місію завершено. Він перебуває у вертикальному положенні та підтримує зв’язок з диспетчерами, але на зображенні польоту 18 січня, що було передане на Землю за тиждень, видно пошкодження однієї або більше лопатей. А це означає, що він більше не може літати.

Ingenuity був створений для демонстрації можливості польоту на Марсі і повинен був здійснити 5 польотів протягом 30 днів, але він пропрацював майже три роки, здійснив 72 перельоти, що більше ніж у 14 разів перевершило запланований ресурс, і загалом налітав більше двох годин.

Пошкоджена лопать Ingenuity | Зображення: NASA/JPL-Caltech

Зробити неможливе можливим

За словами адміністратора NASA Білла Нельсона (Bill Nelson), цей дивовижний гелікоптер пролетів вище і далі, ніж можна було уявити, і допоміг NASA зробити те, що вони вміють найкраще, — зробити неможливе можливим. Завдяки таким місіям, як Ingenuity, NASA прокладає шлях для майбутніх польотів у Сонячній системі та для більш розумних і безпечних досліджень людиною Марса й інших куточків космосу. Але тепер історична місія першого літального засобу на іншій планеті завершена.

Ingenuity здійснив посадку на Марс 18 лютого 2021 року прикріплений до нижньої частини ровера Perseverance і здійснив свій перший політ 19 квітня, довівши, що керований політ на Марсі можливий. Він здійснив ще 4 польоти демонстраційної місії та розпочав нове відповідальне завдання – він став розвідником для марсохода та диспетчерів Perseverance. У 2023 році гелікоптер успішно здійснив два тестових польоти, які розширили знання команди про його аеродинамічні характеристики.

Команда Ingenuity планувала 18 січня здійснити короткий вертикальний політ, щоб визначити місце знаходження гелікоптера після виконання аварійної посадки під час попереднього польоту. Передані дані показують, що Ingenuity, як і було заплановано, піднявся на висоту 12 метрів, завис на 4,5 секунди і почав знижуватися зі швидкістю 1 м/с.

Але на висоті 1 м від поверхні Ingenuity втратив сигнал з ровером, який слугує комунікаційним вузлом для гелікоптера. Наступного дня диспетчерам NASA вдалося відновити зв’язок і отримати більше інформації про політ. А от зображення, на якому видно пошкодження лопаті, надійшло кілька днів потому. Причина обриву зв’язку та орієнтація Ingenuity під час приземлення все ще з’ясовуються.

Досягнення та виклики

Під час розширеної місії, яка тривала майже 1000 солів (сол – марсіанська доба, триває 24 год 39 хв 35 с), що у 33 рази довше, ніж заплановано, Ingenuity отримав оновлення, яке дало можливість автономно вибирати місце посадки в підступній місцевості. Крім того гелікоптер зіткнувся з несправним датчиком, самоочищався після пилових бур, працював із 48 різними злітними майданчиками, здійснив 3 аварійні посадки та пережив холодну марсіанську зиму.

Розробленому для роботи навесні, Ingenuity не вистачало живлення для обігрівачів протягом ночей в найхолодніші періоди зими, в результаті чого бортовий комп’ютер періодично зависав і скидався. Ці проблеми вимагали від команди переглянути зимові операції Ingenuity, щоб апарат міг продовжувати літати.

Після завершення польотів команда Ingenuity виконає фінальні тести систем гелікоптера та завантажить зображення та дані, що залишилися у вбудованій пам’яті апарата.


Джерело: mars.nasa.gov
Переклад: Kurai спеціально для телеграм-каналу “Наукпоп українською

Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.