Маленькі скам’янілості тиранозавра рекс можуть належати іншому виду, але не всі погоджуються

Палеонтологи не можуть дійти згоди щодо того, чи представляють скам’янілості кількох дрібних динозаврів молодняк тиранозавра рекса чи менших дорослих особин окремого виду, який жив поруч із ними.

Зрештою, T. rex, можливо, не був єдиним великим хижаком, який панував у Північній Америці за часів пізньої крейди. Нова інтерпретація кількох скам’янілостей маленьких динозаврів, яких іноді класифікують як молоді тираннозаври, додає ваги суперечливій ідеї про те, що інший менший вид, який називається Nanotyrannus lancensis, жив поряд з королем динозаврів.

«Це найвідоміша викопна тварина у світі», — каже Ніколас Лонгріч (Nicholas Longrich) з Університету Бата (University of Bath) у Великобританії. — «На неї дивиться багато людей. І ми не можемо погодитися з цією ідеєю».

Дебати десятиліттями розділяли палеонтологів. У статті 1960-х років стверджувалося, що череп, розкопаний за два десятиліття статті у формації Хелл-Крік у штаті Монтана, належав особині T. rex, яка померла, не досягнувши повної зрілості. Але у 1980-х роках інші стверджували, що відмінності між черепом і відомими зразками T. rex показали, що ця скам’янілість насправді була дорослою особиною окремого виду, який дослідники назвали Nanotyrannus lancensis.

Нещодавні роботи, засновані на додаткових скам’янілостях, заперечують це, стверджуючи, що відмінності між меншими скам’янілостями та повнорозмірними скам’янілостями тиранозавра рекс були різницею у віці, а не у виді. Ця дискусія впливає на розуміння екології та різноманітності динозаврів у період перед тим, як вони вимерли.

Тепер Лонгріч і Еван Саітта (Evan Saitta) з Чиказького університету (University of Chicago) об’єднали шість доказів на користь ідентифікації менших скам’янілостей як Nanotyrranus. Це включало каталогізацію понад 150 окремих характеристик, які відрізняються між скам’янілостями, про які йде мова, і відомими скам’янілостями T. rex, включно з такими речами, як вужча морда та більш гладкі зуби. Вони стверджують, що такі відмінності між молодим і дорослим T. rex не могли б зникнути.

Дослідники також проаналізували моделі кілець росту в кістках, які утворюються, коли кістки щороку призупиняють свій ріст. З уповільненням росту тварини відстань між кільцями зменшується. Дослідники виявили звуження цих кілець, що, за їхніми словами, свідчить про те, що менші скам’янілості є дорослими особинами Nanotyrannus, а не молодими T. rex. За їхніми оцінками, ці дорослі Nanotyrannus важили б від 1000 до 2000 кілограмів, що дорівнює чверті від 8000 кілограмів дорослого T. Rex. «Яким би чином ви не побудували ці дані на графіку, ви не зможете змусити цю тварину перетворитися на T. rex», — каже Лонгріч.

Найновішим доказом є скам’янілість передньої кістки, розташована між оком і черепом, яку Лонгріч розкопав в архіві Палеонтологічного музею Каліфорнійського університету (University of California Museum of Paleontology), яку дослідники інтерпретують як рештку молодого T. rex, оскільки вона дуже сильно відрізняється від гіпотетичних скам’янілостей Nanotyrannus. «Ця тварина менша за Nanotyrannus, але має морфологію T. rex», — каже Лонгріч.

Деякі сторонні дослідники кажуть, що вони не переконані, що менші скам’янілості справді є окремим видом. «У мене немає жодних проблем з тим, що Nanotyrannus — реальна істота, якщо це доведе наука», — каже Холлі Вудворд (Holly Woodward) з Державного Університету Оклахоми (Oklahoma State University), авторка дослідження кілець росту 2020 року, яке вказує на пояснення молодого T. rex. — «Я не переконана, що їхня інтерпретація точніша, ніж наша», — каже вона, додаючи, що для вирішення різних інтерпретацій знадобиться зразок повністю дорослого Nanotyrannus.

Томас Карр (Thomas Carr) з коледжу Картедж (Carthage College) у Вісконсині, який давно стверджував, що скам’янілості є молодими T. Rex, додає, що передня кістка, знайдена в Берклі, надто неповна, щоб вплинути на нього. «Я взагалі не сприймаю це всерйоз», — каже він.

Скотт Персонс (Scott Persons) з Чарлстонського коледжу (College of Charleston) в Південній Кароліні більш прихильно ставиться до того, що, за його словами, є новим поглядом на тривалий застійний розрив між палеонтологами. «Ця нова стаття не вирішить дискусію, але я оптимістично налаштований, що ця стаття значною мірою наведе лад у ситуації», — каже він.


Джерело: newscientist.com
Переклад: Kurai
Спеціально для телеграм-каналу “Наукпоп українською
На ілюстрації: Nanotyrannus бореться з молодим T. rex (© Raul Martin)

Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.