Каспійський тигр: історія вимирання

Історія каспійського тигра (Panthera tigris virgata) дуже трагічна. Колись домінант серед азійських хижаків, його зникнення розкриває темний бік розвитку сільського господарства. І хоча його демографічні особливості виділяли його як унікальний підвид у сімействі тигрів, ці риси не вберегли його від вимирання наприкінці ХХ століття.

Отже, чому ми не бачимо жодного з цих тигрів у світі сьогодні?

Хто такий каспійський тигр та де він жив?

То була хижа тварина вагою до 240 кілограмів та з довжиною тіла близько трьох метрів, що панувала у болотах та степах Центральної Азії. Його ареал проживання був зосереджений навколо Каспійського моря і починаючи від Туреччини, Ірану та Казахстану аж до Китаю, цей вид займав величезне середовище існування понад 900 000 квадратних кілометрів. Населяючи ізольовані ділянки заболоченої місцевості, тигри селилися вздовж річок і струмків, оточених чагарниками й очеретом. Як правило, два-три тигри ділили одну і ту саму ділянку: площу близько 105 квадратних кілометрів, яка піддається сезонним затопленням.

Хоча ареал проживання каспійського тигра обмежувався Прикавказзям, проте у середньовіччі, в Х-ХІІ столітті, сягав нижньої та середньої течії Дніпра, й доходив найпівнічніше до Чернігова, лісостепових земель Чернігівського князівства. Так, на початку ХІІ століття він згадується як «лютий звір» у «Повчанні» великого князя київського Володимира Мономаха.

Каспійські тигри були одними з найбільших котячих у світі, полювали годинами, день за днем, у пошуках ідеального кабана чи оленя, щоб перекусити.

Ареал каспійського тигра на початку ХХ сторіччя

Що стало причиною вимирання каспійського тигра?

Протягом 20 століття популяція каспійського тигра чувалася, і скорочувалася дуже швидко. Звичайно, у той час чисельність усіх підвидів тигрів зменшилася, а в одному дослідженні було зазначено, що загальна чисельність тигрів у світі впала зі 100 000 у 1900 році до 3 200 у 2000 році, але на каспійського тигра припав основний тягар занепаду.

1. Втрата ареалу проживання

Не дивно, що першим фактором вимирання каспійського тигра стала страта ареалу проживання. Це та загроза, з якою зіткнулися тигри по всьому світі.

Оскільки Радянський Союз у ХХ столітті розпочав широкомасштабні сільськогосподарські та іригаційні проєкти, почали зникати кущі, дерева та зарості очерету, в яких селилися тигри. А ті тигри, що вижили, не могли підтримати популяцію, бо разом з хащами зникли й кабани та олені, які були основною здобиччю каспійських тигрів.

2. Полювання людей

Можливо, більш згубним, ніж втрата ареалу проживання, було повсюдне винищення каспійських тигрів руками людини. На систематично полювали війська Радянського Союзу аж до 1930 року. Вони розставляли пастки та труїли котячих за винагороду, оскільки ці тварини вважалися загрозою для населення. Лише в 1947 році Радянський Союз заборонив полювання на тигрів, але на той час величезна частина популяції каспійського тигра вже була винищена.

Коли вимер каспійський тигр?

У 1950-х роках міжнародне наукове співтовариство вважало цей підвид тигра вимерлим, зникнення пояснювалося втратою середовища проживання та полюванням людини. Однак деякі вчені стверджують, що каспійські тигри були оголошені вимерлими раніше, ніж мали бути.
Така передчасна заява про зникнення виду називається «ефектом Лазаря». Це відбувається, коли природоохоронці вважають вид втраченим або приреченим і припиняють свої зусилля щодо його збереження, залишаючи останніх особин виду вимирати без захисту.

Художнє зображення двох тигрів у природному середовиці

«Переконливі докази свідчать про те, що каспійські тигри існували в Туреччині, можливо, до початку 1990-х років, приблизно через 40 років після того, як міжнародна наукова спільнота визнала цей вид вимерлим», — пишуть Озгюн Емре Джан (Özgün Emre Can) та його колега в статті, опублікованій у Frontiers in Ecology and Evolution.

Біолог з університету Анкари Емре Джан стверджує, що місцеві жителі все ще знали про присутність каспійських тигрів у провінціях Хаккарі, Сіірт, Улудере та Ширнак (Hakkari, Siirt, Uludere, Şırnak) у Туреччині.

«Розумно припустити, що природоохоронці упустили історичну можливість врятувати вид», – каже він.

Чи можемо ми відновити популяцію каспійського тигра?

Однак, незважаючи на їхню жахливу історію, для каспійських тигрів є хороші новини. У 2009 році група дослідників вивчила ДНК каспійського тигра та його найближчого родича, сибірського тигра, і виявила, що два підвиди набагато більш схожі, ніж вважалося раніше. До недавнього часу каспійський і сибірський тигри фактично становили єдину популяцію тигрів. На думку дослідників, ці два підвиди настільки тісно пов’язані, що, здається, вони розійшлися лише пару століть тому, що робить їх майже таксономічними синонімами.

І хоча велика частина традиційного середовища існування каспійського тигра була знищена протягом десятиліть, ставши негостинним для будь-якого підвиду тигра, будь то каспійського чи сибірського, є кілька територій у Казахстані, куди можна заселити сибірського тигра, як майже ідентичний вид. Російське відділення Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) фактично запустило відповідний проект.

«Це займе щонайменше 15 років і включатиме три ключові етапи», – говорить Григорій Мазманянц, директор Центральноазіатської програми WWF Росії, у заяві WWF.

Як вчені планують відновити тигрів у Казахстані

З 2018 року команда готує середовище проживання для котячих. Починаючи з 2024 року, дослідники випустять сибірських тигрів у цю територію, а в 2033 році вони приділять увагу спостереженню за тиграми, щоб переконатися, що вони залишаються здоровими та в безпеці.

«Ми говоримо про переселення не менше десяти тигрів за цей період, починаючи з трьох особин, двох самок і одного самця», – йдеться в тій же заяві Мазманьянца. – «Тигри прибудуть з російського Далекого Сходу, оскільки аналіз ДНК показав, що амурський (сибірський) тигр є найближчим живим родичем каспійського тигра, який колись мешкав у Казахстані».

За даними Всесвітнього фонду дикої природи, ця територія може підтримувати до 120 тигрів, якщо одночасні спроби організації повторно інтродукувати та захистити хижаків виявляться успішними.

«Це можливість всього життя бути залученим до такого амбітного природоохоронного проекту», – сказав Мазманянц у заяві. – «Ми не тільки зберігаємо та стабілізуємо ситуацію, але ми йдемо в контратаку в боротьбі за захист природи».


Джерело: discovermagazine.com
Переклад: Kurai спеціально для телеграм-каналу “Наукпоп українською

Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.